Preloader

Ładowanie...

Przejdź do treści
Wersja kontrastowa
 • a
 • a +
 • a ++

19-21 września - finał Akcji „Sprzątania Świata-Polska” w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich 2014 19-21 września - finał Akcji „Sprzątania Świata-Polska” w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich 2014

Grafika

19-21-wrzesnia-final-akcji-sprzatania-swiata-polska

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku informuje, że tradycyjnie w trzeci weekend września, czyli w dniach 19-21 września br. odbędzie się finał ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. Jako wieloletni koordynator imprezy w Regionie WJM zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w tej największej w Polsce akcji ekologicznej. 

 

„Turysto! Szanuj środowisko” – pod takim hasłem Akcja „Sprzątanie Świata” została zainicjowana już wiosną w całym kraju. W Regionie Wielkich Jezior Mazurskich miała formę kampanii informacyjno-edukacyjnej pod hasłem „Wpłyń na czyste Mazury” realizowanej w partnerstwie z Fundacją Nasza Ziemia z Warszawy. Podczas sezonu letniego wolontariusze i pracownicy obu Fundacji odwiedzając liczne porty na szlaku WJM dystrybuowali materiały edukacyjne skierowane do turystów dotyczące zagospodarowywania ścieków i odpadów powstających na jachtach.

 

Trzeci weekend września będzie okazją do podsumowania działań edukacyjnych prowadzonych w Regionie WJM. Stąd też zapraszamy dzieci, młodzież szkolną i ich rodziców do udziału Akcji. W szczególności zachęcamy placówki oświatowe do zorganizowania zajęć edukacyjnych w terenie połączonych z akcją sprzątania. W tym roku kontynuujemy edukację „odpadową”, ponieważ jest ona w Polsce i w naszym Regionie bardzo potrzebna. Wprowadzony ponad rok temu nowy system gospodarki odpadami musi iść w parze z edukacją społeczeństwa prowadzącą do zrozumienia jak prawidłowo postępować z odpadami w nowej rzeczywistości oraz co robić, aby odpadów było coraz mniej.

 

UWAGA! Grupy z terenu miasta Giżycka oraz najbliższych okolic prosimy o telefoniczne (tel. 87 428 04 90) zgłaszanie bądź ustalenie terenów wybranych do sprzątania, terminów wyjścia w teren oraz wielkości grup. Ułatwi to w znaczny sposób koordynację Akcji w naszym mieście.

 

Szkoły i przedszkola, które podejmą własne działania edukacyjne (w szczególności związane tematycznie z gospodarką odpadami) oraz wezmą udział w sprzątaniu zapraszamy do złożenia sprawozdania z Akcji. Sprawozdania przyjmujemy w biurze Fundacji do dnia 10 października br.

 

Ponadto zachęcamy do dzielenia się z nami na bieżąco relacjami z podjętych działań. Prosimy o przesyłanie na adres mailowy Fundacji (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) krótkich relacji wraz z kilkoma zdjęciami, które zamieścimy na naszej stronie internetowej w zakładce: działania placówek oświatowych.

 

KONKURS - KONKURS - KONKURS - KONKURS - KONKURS – KONKURS- KONKURS - KONKURS – KONKURS- KONKURS

 

Uwaga! Mazurski Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami oraz FOWJM zapraszają do udziału w konkursie, w którym zostaną wyłonieni lokalni liderzy działań edukacyjnych. Na podstawie złożonych sprawozdań z Akcji „Sprzątania Świata” (wg wzoru zamieszczonego powyżej) działania placówek oświatowych zostaną ocenione. Najbardziej zaangażowane placówki z terenu 12 gmin objętych obszarem działania Mazurskiego Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami zostaną nagrodzone oraz otrzymają tytuł lokalnego lidera działań edukacyjnych w swojej gminie. Sprawozdania przyjmujemy w biurze Fundacji do dnia 10 października br. Główne kryteria oceny to: czy zorganizowano dodatkowe działania edukacyjne i jakie, zasięg prowadzonych szkolnych działań, podjęcie współpracy z innymi instytucjami, liczba osób zaangażowanych w Akcję w stosunku do wszystkich uczniów i pracowników placówki. Fundatorem nagród i organizatorem konkursu jest Mazurski Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami we współpracy z FOWJM.

 

Zapraszając do udziału w Akcji, grupom z 21 gmin formalnie związanych z Fundacją oferujemy wsparcie w postaci worków na odpady i rękawic ochronnych. Zgłoszenia zapotrzebowania na worki i rękawice przyjmujemy tradycyjnie w biurze Fundacji pod nr tel. (87) 428 04 90(87) 428 04 90. 

 

Prosimy o zamawianie tylko niezbędnej liczby worków, tak aby zostały wykorzystane w 100% - zgodnie z zasadą kilku uczestników do jednego worka. Worki będzie można odbierać w Fundacji od 15 września.

 

Ponadto sprzątających z terenu 12 gmin zrzeszonych w Mazurskim Związku Międzygminnym Gospodarka Odpadami informujemy, że istnieje możliwość bezpłatnego zorganizowania dodatkowych pojemników na odpady zebrane podczas Akcji. Informacje w sprawie podstawienia dodatkowych pojemników (termin, dokładne miejsce) należy przekazać bezpośrednio do biura Mazurskiego Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami w Giżycku (osoba do kontaktu Wojciech Kucfir nr tel. 692 357 053692 357 053),  najpóźniej na pięć dni przed planowanym sprzątaniem.

 

W związku z licznymi pytaniami czy można Akcję przeprowadzić na swoim terenie w innym terminie niż 19-21 września br. informujemy, że można - najpóźniej do dnia 5 października br.

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w Akcji!

Partnerzy

 • Banie Mazurskie
 • Budry
 • Giżycko
 • Miasto Giżycko
 • Kruklanki
 • Milki
 • Orzysz
 • Ryn
 • Srokowo
 • Węgorzewo
 • Wydminy

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Polityka prywatności