Akcja "sadzonki za elektronikę"

Akcja polega na zbiórce niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w zamian za punkty, które będzie można wymienić na sadzonki roślin. W ramach akcji zbieramy sprzęt, taki jak telefony komórkowe, tablety, suszarki, słuchawki, mikrofalówki, laptopy, lodówki, pralki itp. Więcej informacji znajduje się w regulaminie. Regulamin

 

Mazurskie Warsztaty Komunalne

Wspólnie z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie Sp. z o.o.  zapraszamy placówki szkolne do udziału w Mazurskich Warsztatach Komunalnych „REKO – EKO” Zajęcia będą dotyczyły zagadnień związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. W bieżącej edycji skupimy się przede wszystkim na bioodpadach, jako cennym produkcie w procesie wytwarzania nawozu organicznego pod nazwą „Żyźniak”. Zapraszamy na edukacyjne czwartki pod hasłem „Warsztaty z szybkiego kompostowania”

Regulamin
Formularz zgłoszenia

Spotkanie Zarządców cmentarzy w zakresie odbioru odpadów komunalnych

Zapraszamy Zarządców cmentarzy na spotkanie w sprawie organizacji odbioru odpadów komunalnych. Spotkanie o charakterze szkolenia odbędzie się 7 marca 2024r. od godz. 9:00 w biurze Związku (ul. Pocztowa 2 w Giżycku). Tematem będzie prawidłowe wypełnienie deklaracji wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

Zaopiekujemy się Twoją choinką

Chętnie zaopiekujemy się Twoją choinką. Zmielone w zakładzie drzewka będą składnikiem przyszłego kompostu. Wystarczy, że zostawisz choinkę obok pojemnika na odpady bio. Operator zabierze drzewko, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów bio. W zabudowie wielorodzinnej choinkę zostaw w wyznaczonym miejscu przy altanie lub (gdy nie ma altany) przy brązowym pojemniku na bioodpady. Jeśli nie chcesz czekać na odbiór odpadów bio, dostarcz choinkę do jednego z PSZOK.

Wyniki konkursu "Choinka z odpadów"

Ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego "Choinka z odpadów" skierowanego do grup przedszkolnych. Do konkursu wpłynęło 18 prac. Komisja konkursowa w składzie pracowników Zwiazku postanowiła wybrać 4 najlepsze choinki, które otrzymują nagrody główne:
Oczywiście wszystkie grupy biorące udział w konkursie i prace będą wyróżnione 😁 Dziękujemy Wam za udział w konkursie. Wszystkie prace dostępne pod #choinkamzmgo Odpadowy Mikołaj dostarczy nagrody w postaci zabawek do Waszych grup. Wesołych Świąt 😁
Fot. Przedszkola oraz MZMGO

Harmonogramy odbioru odpadów 2024

Harmonogramy odbioru odpadów na 2024 rok, są dostępne na naszej stronie internetowej.

Harmonogramy 2024

Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zamknięte w dniu 30 grudnia 2023

Informujemy,  że w dniu 30 grudnia 2023r. (sobota) wszystkie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie gmin współtworzących Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami, będą zamknięte.

Fot. ZUOK Spytkowo

Nowe pojemniki na odpady komunalne

Nasza Spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. o.o. dostarcza do Państwa nieruchomości nowe pojemniki na odpady komunalne. Proces trwa od początku października na terenie wszystkich gmin współtworzących Związek.
Nowe pojemniki docelowo zastąpią te obecnie używane, które są własnością firmy wywozowej. Stare pojemniki zostaną odebrane po ostatnim grudniowym odbiorze odpadów. Dopiero po tej operacji prosimy o korzystanie z nowych pojemników.
Wszystkie dostarczane pojemniki są nowe i spełniają najwyższe standardy oraz wymagania dotyczące gospodarki odpadami. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojemniki do zbiórki frakcji BIO. Wszystkie brązowe pojemniki wyposażone są w otwory wentylacyjne, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza w pojemniku, co zapobiega niepożądanym procesom rozkładu. Pojemniki posiadają też tacki ociekowe. Konstrukcja nowych pojemników na odpady biodegradowalne znacząco wpłynie na jakość zbieranych przez Państwa odpadów i ograniczy uciążliwości zapachowe związane z selektywną zbiórką bio.
Wszystkich informacji na temat dostarczanych pojemników, terminach dostawy uzyskają Państwo od pracowników Spółki pod nr tel. 539 467 674 oraz 539 408 105 (w godzinach pracy Zakładu).
Styczeń to także początek zmian w sposobie zbiórki odpadów BIO. Do brązowego pojemnika będą mogły trafiać również kości, mięso, ser i produkty mączne oraz ręczniki papierowe. Do pojemnika na bio, odpady obowiązkowo powinny trafiać luzem.
Pamiętajcie! Wrzucanie wysegregowanych odpadów organicznych w plastikowych workach jest niedopuszczalne!
Wszystkie zebrane odpady organiczne wykorzystywane są w Zakładzie do produkcji najwyższej jakości nawozu organicznego "Żyźniak" o którym przeczytacie pod linkiem https://mzmgo.mazury.pl/uwolnij-bio-wyrzucaj-odpady-luzem/

Konkurs plastyczny "Choinka z odpadów"

Zapraszamy grupy przedszkolne na terenie gmin Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami (Gmina Banie Mazurskie, Gmina Budry, Gmina Giżycko, Miasto Giżycko, Gmina Kruklanki, Gmina Miłki, Gmina Orzysz, Gmina Pozezdrze, Miasto i Gmina Ryn, Gmina Srokowo, Miasto i Gmina Węgorzewo, Gmina Wydminy) do udziały w konkursie plastycznym.

Konkurs polega na wykonaniu dowolną techniką choinki z wykorzystaniem różnego rodzaju odpadów m.in. butelek plastikowych, kartonów, puszek, zużytych opakowań itp. Prace mają być wykonane wyłącznie lub głównie z odpadów nadających się do recyklingu, dopuszczone jest użycie materiałów naturalnych, jak: szyszki, słoma, ziarna. Rozmiar choinki jest dowolny, forma również (stojąca, wisząca na ścianie itd…).

Termin składania zgłoszeń i publikacji prac upływa z dniem 18 grudnia 2023r.

Termin ogłoszenia wyników do 22 grudnia 2023r.

Regulamin konkursu choinka z odpadów

Zał nr 1_formularz zgłoszeniowy

Uwolnij bio … wyrzucaj odpady luzem.

„Żyźniak” to kompost, powstający w ZUOK Spytkowo Organiczny środek polepszający właściwości gleby został dopuszczony w ubiegłym roku do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organiczny nawóz powstający w Zakładzie wytwarzany jest z odpadów bio pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W ubiegłym roku na terenie gmin Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami zebraliśmy i przekazaliśmy do zagospodarowania ponad 5 tys. ton bioodpadów, z czego odpady kuchenne ulegające biodegradacji stanowiły 4 910,16 Mg, natomiast odpady ulegające biodegradacji (odpady zielone zbierane w Naszych PSZOK) stanowiły  462,91 Mg. Powstający kompost przeznaczony jest do stosowania w uprawach polowych, na użytkach zielonych, w warzywnictwie, w uprawach sadowniczych, w uprawie roślin ozdobnych oraz do rekultywacji gruntów rolnych. Środek poprawia właściwości gleby poprzez wzbogacenie jej w substancję organiczną oraz w składniki pokarmowe, głównie azot, fosfor i potas. Produkt szybko okazał się hitem wśród okolicznych rolników i działkowców. Niestety mimo sukcesu pojawiają się także problemy. Pierwszą kwestią jest to, co zbieramy w brązowym pojemniku, gdzie trafiać powinny nie tylko odpady ogrodowe, typu skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie, czy liście, ale także odpady kuchenne, takie jak obierki warzyw i owoców, zepsute owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, kwiaty cięte i doniczkowe. Nie wyrzucimy natomiast odchodów zwierząt, kamieni, ziemi, popiołu, płynnych odpadów kuchennych (zlewki). Co ciekawe od stycznia do brązowego pojemnika można wrzucać kości, mięso, ser i produkty mączne. Prawidłowa segregacja odpadów to jedno, sposób gromadzenia odpadów drugie. Do brązowego pojemnika odpady biodegradowalne obowiązkowo powinny trafiać luzem. Wrzucanie wysegregowanych odpadów organicznych w plastikowych workach do pojemników na bio jest niedopuszczalne. Zanieczyszczenia znajdujące się w odpadach organicznych utrudniają wytwarzanie cennego nawozu w procesie kompostowania. Plastikowe reklamówki i opakowania szklane, nie ulegają rozkładowi. Zanieczyszczenia znajdujące się w kompoście, po zakończeniu procesu kompostowania trzeba oddzielić. Wykonuje się to mechanicznie przy zastosowaniu specjalnych sit z małymi oczkami. Aby uniknąć czasochłonnego i kosztownego procesu przesiewania, warto zastanowić się wcześniej i nie wrzucać do pojemników   na odpady organiczne niczego co nie jest biodegradowalne. Znacznie ułatwi to prace w Zakładzie.

Czysty i żyzny kompost znakomicie sprawdzi się w Waszych ogrodach, zieleńcach, polach.  Jeśli chcielibyście przetestować „Żyźniaka”, zapraszamy do kontaktu z Zakładem w Spytkowie. Fot. ZUOK Spytkowo