Preloader

Ładowanie...

Przejdź do treści
Wersja kontrastowa
 • a
 • a +
 • a ++

"Miecia" w Giżycku

Grafika

Miecia to mobilna strefa edukacyjna, zaaranżowana w śmieciarce. Nie jest to jednak zwykła śmieciarka: w jej wnętrzu nie znajdują się odpady, a interaktywna wystawa pokazująca, że są one wartościowymi surowcami! Innowacyjne narzędzie edukacyjne powstało w 2019 roku i jest elementem kampanii Działaj z imPETem!

29 - 30 sierpnia 2020, Plaża Miejska w Giżycku

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
http://mzmgo.mazury.pl/o-zwiazku/aktualnosci/574-miecia-w-gizycku#sigProIdf92df3f874

 Miecia logo kolor RGB

Dlaczego warto segregować butelki PET? Jak wygląda proces ich recyklingu? Co może powstać w wyniku ich przetworzenia? Od teraz odpowiedź na te pytania można znaleźć między innymi w mobilnej strefie edukacyjnej zaaranżowanej w śmieciarce. Miecia nie jest zwykłą śmieciarką - to dziecięca bohaterka i przyjaciółka dorosłych, która już z daleka przyjaźnie „uśmiecha się”, zapraszając młodszych i starszych do poznania jej bliżej. We wnętrzu Mieci zaaranżowano wystawę pokazującą drogę butelki PET od wrzucenia jej do żółtego kosza, aż do powstania nowych produktów. Odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale także poczuć i dotknąć tworzywo powstałe w wyniku recyklingu butelek PET. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest zamontowana na górze śmieciarki zjeżdżalnia oraz gry zręcznościowe, sprawdzające wiedzę na temat segregacji odpadów. Na wejściu zawieszona jest zgniatarka – każdy chętny ma możliwość zgniecenia butelki, wyrzucenia jej do żółtego kosza i rozpoczęcia w ten sposób drogi butelki PET, której dalszy etap obserwować może w śmieciarce.

Celem stworzonej strefy jest zachęcenie mieszkańców Polski do segregacji oraz przekonanie, że recykling rzeczywiście „się dzieje” jeśli tylko odpowiednio postępujemy z odpadami. Według szacunków Rekopolu - do zakładów przetwarzania trafia około 50% z opakowań typu butelka PET, wprowadzanych rocznie na krajowy rynek. To jednak wciąż za mało.

– Prowadząc działania edukacyjne niejednokrotnie spotykamy się z wątpliwościami na temat tego, czy segregacja odpadów ma w ogóle sens i czy ich recykling rzeczywiście ma miejsce. Nie każdy ma okazję do zobaczenia tego procesu na własne oczy. Dzięki Mieci staje się to możliwe – dodaje Anna Kamińska, koordynator projektu „Działaj z imPETem!” z Rekopolu.

Strefa jest elementem kampanii „Działaj z imPETem!” prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań od 2018 roku z inicjatywy czterech producentów wody i napojów w butelkach PET: Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Nestlé Polska S.A. Oddział Nestlé Waters., Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o. , Żywiec Zdrój S.A.
Partnerem strefy jest m.in. sieć sklepów Biedronka. To właśnie we współpracy z siecią sklepów Biedronka Miecia w 2020 roku odbyła dwutygodniową podróż po polskim wybrzeżu. W lipcu, w 8 nadmorskich miejscowościach odwiedziło ją ponad 6 tysięcy osób.

Wszystkich, którzy nie mają okazji do poznania Mieci osobiście już dziś zapraszamy do odwiedzenia jej online. Wirtualny spacer zawiera w sobie aż 48 interaktywnych elementów oraz KONKURS. Do wygrania m.in. gadżety z recyklingu butelek PET oraz kubki termiczne. www.mieciazimpetem.pl

Więcej informacji: www.dzialajzimpetem.pl , www.mieciazimpetem.pl , www.facebook.com/dzialajzimpetem

Logo PNG

 

Partnerzy

 • Banie Mazurskie
 • Budry
 • Giżycko
 • Miasto Giżycko
 • Kruklanki
 • Milki
 • Orzysz
 • Ryn
 • Srokowo
 • Węgorzewo
 • Wydminy

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Polityka prywatności