Edukacja ekologiczna to formowanie wiedzy, a także rozwijanie wrażliwości oraz chęci działania na rzecz kształtowania i ochrony środowiska. Cechuje ją silny wymiar wychowawczy, tym samym pozytywny i odpowiedzialny stosunek do przyrody, który powinien stać się trwałym elementem systemu wartości. Cele edukacji ekologicznej skupiają się na:
- poznawaniu motywów i sposobów ochrony środowiska
- kształceniu umiejętności dostrzegania zjawisk w środowisku
- przewidywaniu i ocenie pewnych następstw obserwowanych zjawisk przyrodniczych i czynów człowieka
- kształtowaniu emocjonalnego stosunku do określonych zjawisk i obiektów w środowisku człowieka
- formowaniu i wzmacnianiu pozytywnych przekonań i postaw wobec określonych zjawisk, obiektów przyrodniczych człowieka, a także w stosunku do elementów i całości tego środowiska
- uświadomieniu odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu
- rozwijaniu umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów przyrody
Co robimy?
Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami w ramach swoich celów statutowych zobowiązany jest realizacji zadaań z zakresu edukacji ekologicznej wszystkich grup wiekowych mieszkańców gmin Zwiąku. Edukacja ekologiczna traktowana jest przez nas priorytetowo. Realizujemy wiele działań, które spotkały się z aprobatą mieszkańców. Spośród najważniejszych naszych ziałań edukacyjnych można wyróżnić:
- Ekologiczny piknik organizowany pod nazwą „Mazurski Festyn Ekologiczny Eko-Logika”
- Konkursy ekologiczne: „Rady na odpady” „Czarne punkty na zielonej mapie” i inne
- Audycje radiowe: Cykliczny raport ekologiczny” „Naładuj się ekologicznie czyli to i owo o gospodarce odpadami” „Jesienno - Zimowe Porządki w Domowym Piecu” i inne
- Informacje prasowe i ulotki
- Biuletyn informacyjny pod nazwą „Błękitne Mazury” wydawany jako kwartalnik
- Spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin Związku
- Mazurskie Warsztaty komunalne w ZUOK Spytkowo - "REKO-EKO"
- Wizyty w Mazurskich przedszkolach
Realizowane w ubiegłych latach działania eklogiczne zakończyły się powodzeniem i przebiegały pomyślnie, zgodnie z założeniami. Realizacja festynów przyczyniła się do zwiększenia akceptacji mieszkańców dla realizacji inwestycji budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie oraz wyeliminowała protesty mieszkańców przeciwko planowanej budowie zakładu.
Czym możemy sie pochwalić ?
Przeprowadzone konsultacje społeczne zyskały uznanie w oczach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, który w roku 2011 w publikacji pod tytułem „Dobre praktyki konsultacji społecznych w projektach indywidualnych w latach 2007 – 2013” wyróżnił przeprowadzone działania, które zakończyły się sukcesem i odniosły pozytywny skutek tj. doprowadziły do wybudowania ZUOK Spytkowo.
Za działania w zakresie edukacji ekologicznej, Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami w 2016 roku odznaczony został przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pucharem recyklingu w kategorii edukacja ekologiczna oraz uzyskał tytuł Laureata konkursu Pucharu Racyklingu organizowanego przez miesięcznik „Przegląd Komunalny”.
Za działania na rzecz zasobooszczędności poprzez prowadzone działania edukacyjne, Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami w 2018 roku, zajął II miejsce w konkursie "Przedsiębiorca efektywny surowcowo 2018" w kategorii EKO-HIT GMINA ZASOBOOSZCZĘDNA.
Za działania w zakresie edukacji ekologicznej, Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami w 2016 roku został wyróżniony w kategorii "Gmina recyklingu"