bip
Uczyńmy wspólnie
Czystsze Mazury
Więcej
“Eksperyment Zero Waste”

Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami w ramach programu współpracy z Zespołem Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku podjął dyskusję w temacie sposobu edukacji młodzieży i dorosłych w zakresie segregacji, powtórnego wykorzystania i recyklingu odpadów. Po wspólnej dyskusji narodził się “Eksperyment Zero Waste”.

Projekt skierowany został do uczniów klas 1 i 2 Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku. Eksperyment podzielono na kilka etapów:
  1. etap wstępny - w skrócie przedstawiliśmy młodzieży jakie będą ich zadania, rozdaliśmy kwestionariusze zgłoszeniowe.
  2. etap drugi - spotkania ze specjalistami w zakresie edukacji klimatycznej. Jako pierwszy wystąpił u nas pracownik naukowy UWM, Piotr Jachimowicz. Wygłosił wykład na temat: “Czym jest mikroplastik i jak wpływa na nasze życie”. Drugim prelegentem była u nas Dominika Lenkowska-Piechocka, edukatorka i influenserka do spraw klimatu, przybliżyła nam temat filozofii zero waste w życiu codziennym.

 

3. etap trzeci - start eksperymentu. Do Projektu zgłaszały się tylko osoby chętne z grupy, do której skierowany był projekt. Etap trzeci zakładał dwutygodniowy monitoring ilości produkowanych śmieci. W pierwszym tygodniu, młodzież skrupulatnie notowała ilość puszek, obierków, worków foliowych i innych śmieci, które udało im się wyprodukować w życiu codziennym bez żadnych zmian. Drugi tydzień projektu, zakładał wdrożenie do dnia codziennego 5 zasad Zero Waste 1. redukuj zużycie, 2. redukuj zużycie, 3. ponownie użyj, 4. przerabiaj, 5. co jest naturalne zwróć naturze. Kolejny tydzień to już wyzwanie, młodzież w dalszym ciągu monitorować produkcję śmieci ale już z pewną refleksją, bazując na wspomnianych punktach, próbowali zmniejszyć produkcję śmieci

4. etap czwarty - podsumowanie projektu. Młodzież miała za zadanie porównanie ze sobą obu tygodni oraz stwierdzenie jak zasady zero waste sprawdzają się w ich życiu codziennym i czy zostaną z nimi na dłużej. Wyniki i wnioski, zostały przedstawione przez uczestników, w formie prezentacji, z udziałem współorganizatorów akcji.

Wizyta w EkoFabryce w Wejherowie, nowoczesnym miejscu gospodarowania odpadami, pełniącym funkcję Centrum Edukacji Ekologicznej. W obiekcie znajdują się warsztaty do naprawy przedmiotów i sprzętów, biblioteka z odzysku, ścieżka edukacyjna dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty „Zrób to sam”. Organizowane są  konferencje i szkolenia oraz spotkania o tematyce ekologicznej.
Wizyta w Zakładzie Utylizacyjnym Sp. z o.o. w Gdańsku, jednym z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania w Polsce.
Podsumowanie dotychczasowych działań miało miejsce 9 listopada w siedzibie Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami.
W ramach czwartkowego spotkania podsumowaliśmy dotychczasowe działania w zakresie wspólnego projektu edukacyjnego. Efektem dotychczasowej współpracy jest nowy projekt młodzieży licealnej, którego celem jest próba stworzenia przez uczniów miejsca wymiany rzeczy używanych na terenie szkoły. Czy jest to początek do nowego spojrzenia młodzieży na rzeczy używane, jako pełnowartościowe produkty? Czas pokaże.
Menu
NEWSLETTER
Otrzymuj informacje
o konkursach i aktualnościach
z życia MZMGO.
zapisz się
Nasze gminy
Biuro
Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami
ul. Pocztowa 2, 11-500 Giżycko
tel. 87 429 13 74
tel. 575 363 177

e-mail: biuro@mzmgo.mazury.pl

Godziny pracy:
od PN do PT: 7:30 - 15.30
© 2006 - 2023 Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram