Odpady budowlane i remontowe pochodzące z gospodarstw domowych można dostarczyć własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Twojej okolicy. Pracownicy PSZOK nieodpłatnie odbiorą odpady budowlane i remontowe i przekażą do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o. o. gdzie, zostaną poddane procesom odzysku. Do PSZOK przyjmowane są wyłącznie odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego oraz odpadowych materiałów ceramicznych. Istnieje możliwość zamówienia odpłatnie dodatkowego pojemnika na gruz budowlany, w tym celu prosimy o kontakt.
Elektroodpady są to odpady powstające w naszych domach, do których możemy zaliczyć: Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, urządzenia zawierające freon – sprzęt RTV/AGD, komputery, telefony itp. Ekeltroodpady odbierane są zgodnie z przedstawionym harmonogramem odbioru odpadów komunalnych. Terminy planowanych zbiórek można sprawdzić na naszej stronie internetowej w zakładce harmonogramy. Terminy zbliżającej się zbiórki będą także podane w lokalnej gazecie oraz radiu. Elektroodpady można także dostarczyć własnym transportem do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Pracownicy PSZOK nieodpłatnie odbiorą elektroodpady i przekażą do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o.o. gdzie zostaną poddane procesom unieszkodliwiania. Nieodpłatne zbiórki elektroodpadów dotyczą tylko i wyłącznie osób fizycznych!
Odpady wielkogabarytowe są to odpady komunalne powstające w naszych domach, które ze względu na ich duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się w pojemnikach na odpady. Do odpadów wielkogabarytowych możemy zaliczyć: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów, itp. Odpady wielkogabarytowe odbierane są zgodnie z przedstawionym harmonogramem odbioru odpadów komunalnych. Terminy planowanych zbiórek można sprawdzić na naszej stronie internetowej w zakładce harmonogramy. Terminy zbliżającej się zbiórki będą także podane w lokalnej gazecie oraz radiu. Odpady wielkogabarytowe można także dostarczyć własnym transportem do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Pracownicy PSZOK nieodpłatnie odbiorą odpady wielkogabarytowe i przekażą do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o. o. gdzie, zostaną poddane procesom odzysku. Nieodpłatne zbiórki odpadów wielkogabarytowych dotyczą tylko i wyłącznie osób fizycznych!
Zużyte opony z wyjątkiem opon samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych i pojazdów rolniczych (np. ciągniki) pochodzące z gospodarstw domowych można dostarczyć własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Twojej okolicy. Pracownicy PSZOK nieodpłatnie odbiorą zużyte opony i przekażą do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o.o. gdzie, zostaną poddane procesom odzysku.
Odpady niebezpieczne pochodzące z gospodarstw domowych: resztki farb, lakierów itp. przyjmuje Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o. o. Odpady zostaną bezpiecznie zmagazynowane do czasu odebrania ich przez specjalistyczne firmy.
Do pojemników na przeterminowane leki, które znajdują się w większości aptek, można wrzucać wszystkie przeterminowane leki z wyjątkiem leków cytotoksycznych i cytostatycznych (to grupa substancji naturalnych i syntetycznych używanych w chemioterapii nowotworów itp.) Nie wrzucaj przeterminowanych leków do toalety! Jeśli uważasz, że w Twojej miejscowości brakuje pojemnika na przeterminowane leki, skontaktuj się z nami.
Zapraszamy do współpracy.
Co to jest bateria?
Bateria to jedno (lub więcej) ogniwo galwaniczne przeznaczone do zasilania różnych urządzeń przenośnych, np. żarówki w latarce elektrycznej. Przyglądając sie baterii możemy zauważyć, że posiada ona dwa bieguny - jeden dodatni, oznaczony "+", drugi ujemny - oznaczony "-". W przypadku typowych baterii cylindrycznych, jak R6/AA czy R14/C (używanych np. do zasilania latarek czy zabawek) biegunami są końce baterii. W akumulatorach samochodowych biegunami są ciężkie ołowiane klemy. Na ujemnym biegunie baterii zbierają się elektrony. Jeżeli połączymy przewodem biegun ujemny z dodatnim, elektrony będą przemieszczać się najszybciej jak to możliwe z bieguna ujemnego do dodatniego - bateria wyczerpie się bardzo szybko (dodatkowo, odradzamy tego typu eksperymenty ze względu na związane z nimi niebezpieczeństwa - nigdy nie zwieraj baterii w ten sposób "na krótko"!). W normalnych warunkach, do baterii dołączamy przewodem jakieś obciążenie - żarówkę, silniczek, lub obwód elektroniczny, jak np. radio.
Rodzaje baterii
Dlaczego zbieramy baterie?
Baterie są odpadem niebezpiecznym zawierającym wybrane metale ciężkie takie jak ołów, kadm i rtęć, które są toksyczne dla naszego organizmu. W przypadku przedostanie się do niego wywołują choroby nerek i dysfunkcje różnych układów np.: pokarmowego i nerwowego. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego odpadu i wyeliminowanie go środowiska, poprzez dostarczenie go do punktu zbiórki baterii Polskiej Grupy Recyklingu PROEKO. Polacy rocznie zużywają ok. 240 milionów jednorazowych baterii, w większości przypadków zawierających metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć), które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje, takie jak lit i mangan. Baterie mają bardzo krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących, wchodzących w skład baterii, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Niestety 90% baterii używanych w Polsce to baterie jednorazowe, najczęściej cynkowo-manganowe. Baterie alkaliczne są jeszcze rzadko stosowane w Polsce, w stosunku do innych krajów europejskich. Ponieważ jednak używane przez nas wszystkich baterie, zawierają różną ilość substancji szkodliwych dla środowiska, należy bezwzględnie zbierać je wszystkie i przekazywać je do punktów selektywnej zbiórki. Niezależnie bowiem od składu chemicznego baterii, ich wpływ na nasze życie i zdrowie nie jest obojętny. Odzyskanie baterii i ich odpowiednie przetworzenie jest możliwe tylko po oddzieleniu ich od strumienia pozostałych odpadów komunalnych. Do czego gorąco Państwa zachęcamy.
Recykling baterii
Wszystkie zebrane baterie są segregowane i przekazywane do recyclingu lub unieszkodliwiane i odpowiednio składowane. Recycling to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym.
Metody recyklingu baterii i akumulatorów:
Recyklingiem baterii i akumulatorów w Polsce szczególnie intensywnie zajmują się Centra S.A. oraz "Baterpol Sp. z o.o.", poddając je recyklingowi w Zakładzie Przerobu Złomu Akumulatorowego w Świętochłowicach.
Źródło: www.zbieramybaterie.pl
Jeśli uważasz, że w Twojej miejscowości brakuje pojemnika na zużyte baterie, skontaktuj się z nami. Zapraszamy do współpracy.