W wyniku zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, od 1 stycznia 2025 roku zniszczone ubrania, buty oraz tekstylne elementy wyposażenia wnętrz nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Jest to wynik wdrożenia przepisów, które obowiązują w całej Polsce. Celem zmian jest zmniejszenie ilości odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie w jak największej ilości.
Zużyta odzież i tekstylia.
Zniszczone ubrania (np. stare, podarte, nie do naprawy); zużyte buty (w złym stanie, nieprzydatne do ponownego użycia); tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, w tym: zużyte zasłony, firany, stare koce, kołdry, poduszki, uszkodzone dywany, wykładziny, poplamione i nienadające się do użytku pościele czy ręczniki należy oddawać Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Lokalizacja punktów pod linkiem.
Ważne.
Pamiętajcie jednak, że ubrania w dobrym stanie, nadające się do użytku, warto przekazać potrzebującym.
Dlaczego to ważne?
Tekstylia wszechobecne w naszym codziennym życiu, występują w ubraniach i meblach, sprzęcie medycznym i ochronnym, budynkach i pojazdach. Konsumpcja tekstyliów w UE ma średnio czwarty największy wpływ na środowisko i zmianę klimatu, po żywności, mieszkalnictwie i mobilności. Jest to również trzeci co do wielkości obszar konsumpcji w zakresie użytkowania wody i gruntów oraz piąty co do wielkości w zakresie wykorzystania surowców pierwotnych i emisji gazów cieplarnianych. Wpływ tekstyliów na środowisko nieustannie rośnie i konieczne są pilne działania w zakresie sposobu produkcji i konsumpcji tekstyliów. Dlatego UE przygotowała strategie na rzecz zrównoważonego postępowania z tekstyliami, dotyczącą produkcji i konsumpcji, jednocześnie mając na uwadze znaczenie sektora tekstylnego w UE https://europa.eu/!HXRV6y